Az EGEC július 13-án publikálta 2022. évi Piacjelentését. A megbízhatóságáról és tekintélyéről ismert kiadvány statisztikai adatokon keresztül átfogó áttekintést nyújt az iparágról, amely kiterjed a villamosenergia-termelésre, a távfűtési-hűtési rendszerekre, még a lítiumkitermelésre is, megvilágítva a szektor legújabb világtrendjeit és 2030-ig szóló előrejelzéseket is tartalmaz.
Az elmúlt évek fejleményei bizonyították a geotermikus energia alapvető szerepét az energiabiztonság javításában amellett, hogy közismerten megfizethető, hatékony és használatával csökkenthető az üvegházhatású gázkibocsátás. Tavaly télen több mint 10 millió európai polgár fűtését biztosította geotermikus energia.
Az idei jelentésben helyet kapott a legrégebben üzemelő, 1913-ban megépített olaszországi, larderelloi geotermikus erőmű 110 éves évfordulója alkalmából született ismertető is. Tavaly 142 geotermikus erőmű működött Európában mintegy 3,5 GWe beépített kapacitással, amely óránként 22 terrawatt teljesítmény. Az átlagos kapacitástényező 2022-ben 79% volt, ez a legmagasabb az összes villamosenergia-forrás közül.
A távfűtési-hűtési rendszerekben folyamatos növekedés tapasztalható: tavaly év végén 395 rendszer üzemelt, amely 14-gyel több, mint 2021-ben. Ehhez hozzá kell tenni, hogy jelenleg 300 feletti projektet fejlesztenek. Európa szerte várhatóan 30-nál több kutat fognak fúrni csak villamosenergia-termelés céljából az elkövetkezendő 3-5 évben és több mint 100-at távfűtés céljából.
2022-ben a geotermikus hőszivattyú rendszerek eladása rekordot döntött. A becsülten 141 300 telepített GHP rendszerrel az eladások tavaly 17%-kal haladták meg az előző évit. A növekvő tendenciát már 2023 első negyedévében is megerősítették főként Németországból és Svédorszságból. Jelenleg több mint 2,19 millió geotermikus hőszivattyú működik Európában. (A teljes jelentés és mellékletei EGEC tagok számára hozzáférhető a szervezet honalpján keresztül.)