A Nemzetközi Megújulóenergia Ügynökség (IRENA) rendszeresen átfogó, megbízható adatkészleteket állít össze a megújulóenergia-kapacitásról és felhasználásról világszerte. Az adatokból vaskos statisztikai jelentést szerkesztenek, de az ágazat főbb trendjeit egy kísérő rövid összefoglalóban, a „Renewable Energy Highligths” című kiadványban is felvázolják, valamint a statisztikai adatokat külön is hozzáférhetővé teszik.
A 2024. évi megújulóenergia-statisztika a 2014–2023-as időszakra vonatkozó villamosenergia-termelési kapacitásokról, a 2014–2022-es tényleges energiatermelésről, valamint a 2021–2022-es időszakra vonatkozó több mint 150 ország és terület megújulóenergia-mérlegéről nyújt adatsorokat.
Az adatokat számos forrásból szerzik be, beleértve az IRENA kérdőívét, a hivatalos nemzeti statisztikákat, az iparági szövetségi illetve a tanácsadói jelentéseket és a tárgyban megjelent híreket, cikkeket.
A megújulóenergia-kapacitásra vonatkozó adatok az erőművek és más olyan létesítmények maximális nettó termelőkapacitását jelentik, amelyek megújuló energiaforrásokat használnak villamos energia előállítására. A legtöbb ország és technológia esetében az adatok a naptári év végéig telepített és csatlakoztatott kapacitást tükrözik. A kapacitást megawattban (MW), míg a termelést gigawattórában (GWh) adják meg. (A szivattyús tárolás, bár a vízenergia-adatok részeként szerepel, nem számít bele a teljes megújuló energiába.)
Néhány érdekes megállapítás az összefoglalóból:
Az elmúlt évtizedekben a megújulóenergia-források profilja igen változatossá vált. A villamosenergia-termelés zömét továbbra is a vízenergia adja, ám a megújulóenergia-források aránya folyamatosan nőtt a globális villamosenergia-mixben, a 2000. évi 1,1%-ról 2022-re 40,2%-ra. Ebben a mixben a geotermikus energia 97 TWh-val járult hozzá a villamosenergia-termeléshez 2022-ben. Európában a geotermikus energiából származó villamosenergia mennyisége a megújulók teljes körén belül 0,8%.
2022-ben a globális hőtermelés mindössze 6,3%-a származott megújuló forrásokból, összesen 936 PJ. A fennmaradó 93,7%-ot (13 886 PJ) fosszilis tüzelőanyagokból állították elő, nyomokban nukleáris és egyéb nem megújuló forrásokból. A megújuló hőtermelés részaránya a 2000. évi 2,5%-ról növekedésnek indult, igaz, lényegesen lassabb ütemben, mint a villamos energia. A 936 PJ-ból a bioenergia birtokolja a legnagyobb részesedést, 2022-ben a 91,6%-át. További jelentős forrás a geotermikus és a napenergia. Európa élen jár a megújuló hőtermelésben: a globális mennyiség 92,1%-át adja, a régióban termelt 8 028 PJ hőmennyiségnek pedig 10,7%-a megújuló forrásból származó.
Az évkönyv a megújuló energiaforrásokba történő befektetésekre vonatkozó statisztikákat is tartalmaz, amelyeket az OECD-DAC adatbázisból és 20 jelentős multilaterális, bilaterális és nemzeti fejlesztési, pénzügyi intézmény adataiból állítottak össze a 2013-2022 közötti időszakra.
Bővebben itt: https://www.irena.org/Publications/2024/Jul/Renewable-energy-statistics-2024