Nyári tanfolyam egyetemi hallgatóknak a földhőről

MGtE Info 2024.07.13

A BEST Budapest szervezésében a világ 9 országából 20 egyetemi hallgató látogatott Magyarországra, hogy a geotermikus energia és a termálvizek hasznosításával közelebbről is megismerkedhessen.

A BEST Budapest (Board of European Students of Technology) a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) egy olyan hallgatói szervezete, ami a hallgatók egyetemen túli elhelyezkedését hivatott elősegíteni, mérnök versenyekkel, karrierbeszélgetésekkel, illetve külföldi tanulóknak szervezett tanfolyamokkal. Egy-egy tanfolyam általában 7-12 nap hosszú szakmai tábornak fogható fel, ahol az érkezők egy bizonyos témában tömbösített formában sajátíthatnak el ismereteket, majd a megszerzett tudást egy vizsgával ellenőrzik.

A BEST Budapest ebben az évben június 29. és július 6. között a termálvizekről és a geotermikus energia hasznosításáról szervezett továbbképzést, amin 20 külföldi hallgató vett részt Európa minden tájékáról, de még azon túlról is. Legnagyobb létszámban törökök és belgák érkeztek, de volt olasz, portugál, indiai, mexikói, litván, francia és orosz résztvevője is a kurzusnak. Ők 9 napot töltöttek Magyarországon, megismerkedve a termálvíz eredetével, fiziológiai és ökológiai hatásaival, felhasználásával és jövőbeli lehetőségeivel. A szakmai program előadásokból, üzemlátogatásokból illetve a vizsgából állt, amely sikeres elvégzésével hivatalosan is teljesítették a képzést.

A tanfolyam egyik csúcspontja az volt, amikor a résztvevők a Magyar Geotermális Egyesület támogatásával megtekinthették Veresegyház geotermikus energiahasznosító rendszerét, ezzel szerezve pótolhatatlan tudást a kurzus elvégzéséhez. A termálkutak és néhány fogyasztói hőközpont meglátogatásával megismerkedtek a termálvíz kitermelésével, a geotermikus energia kinyerésével és felhasználásával, a különböző technológiai gépészeti megoldásokkal, a hőszállítással, illetve a felhasznált víz visszasajtolásával.

Az esemény persze jó alkalom volt arra is, hogy a külföldiek megtapasztalhassák, milyen a “magyar életérzés”, megtekinthessék nevezetességeinket, és hogy megkóstolhassák a magyar ételkülönlegességeket, többek között a lángost, a gulyáslevest és kürtőskalácsot. A program részeként pedig megtekinthették Budapestet és Balatonlellét, illetve megtapasztalhatták a mindennapok Magyarországát és a budapesti éjszakai életet is

Összességében a tanfolyam hatalmas sikert aratott, ami támogatók nélkül nem jöhetett volna létre. A csapat vezetője, Horváth Balázs és tagjai külön köszönetüket fejezik ki a Magyar Geotermális Egyesületnek és Szita Gábor elnöknek.

Kép: A tanfolyam résztvevői a veresegyházi K-26 jelű termálkút előtt Szita Gábor MGtE elnök és Fekete István rendszerüzemeltetési vezető társaságában.

Scroll to Top