Csepegtetett információk szerint az állam a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében 10 kiíráson keresztül összesen 440 milliárd forinttal fogja támogatni a vállalkozások energetikához kapcsolódó fejlesztéseit. A program megvalósításával látványosan megváltozhat a hazai energiatermelés és -felhasználás összetétele. Nagyobb energia-önellátás, zöldebb energiatermelés, erősödő vállalati versenyképesség érhető el.
Mint alább olvasható, van, amelyik kiírásról többet tudni, van, amelyikről kevesebbet. Van, amelyiknek már lezárult a társadalmi egyeztetése, így meg is hirdethetik, de van olyan is, amelyről még csekély információval rendelkezünk, jószerével csak a tervezett támogatási tárgyköre ismert. A Jedlik Ányos Program maga pedig sajnos egyáltalán nem lelhető fel a világhálón (legalábbis szerkesztőségünk hiába kereste lelkesen).
Társadalmi egyeztetésen túljutott tervezetek:
- A „Megújuló energián alapuló távfűtési rendszer korszerűsítése és fejlesztése” című pályázat alapján kizárólag távhőtermelők összesen 51 milliárd forintot igényelhetnek. Egy nyertes pályázatra várhatóan legalább 200 millió és legfeljebb 3,5 milliárd forint ítélhető meg. A pénzből bármilyen megújuló, tehát geotermikus hőtermelési technológia is létesíthető, de pl. geotermikus kútfúrás ebből a forrásból nem kaphat támogatást.
- A „Távfűtési rendszer infrastruktúrájának korszerűsítése és fejlesztése” című pályázatra kizárólag távhőszolgáltatók jelentkezhetnek, célja pedig a távhőellátó rendszerek energiahatékonyságának növelése, illetve újonnan létesülő megújuló alapú hőtermelési kapacitás távhőhálózatra csatlakoztatásának elősegítése. Támogatható lesz mégaz alacsony hőmérsékletű rendszerek elterjedése előfeltételeinek biztosítása, szekunder oldali fejlesztések megvalósítása és a távhőhálózat korszerűsítése. A távhőszolgáltatók e fejlesztéseire szánt támogatási keret 45 milliárd forint. Ebből 25 milliárd forint fordítható az energiahatékonyság fokozására, 20 milliárd forint pedig a megújulóenergia-alapú hőforrásokra, hulladékhő-hasznosításra és a meglévő távhővezetékkel való összekapcsolásukra. Egy pályázó minimum 20 millió, de maximum 1,5 milliárd forint támogatást igényelhet tervezetten.
Tervezetek társadalmi egyeztetés előtt:
- A „Földhő hasznosítás támogatása – környezetbarát megoldások” című pályázat három programon keresztül kíván segítséget nyújtani geotermikus energiahasznosító létesítmények megvalósításához:
- Geotermikus alapú villamosenergia-termelés – vissza nem térítendő
- Geotermikus fúrási kockázatok csökkentése – vissza nem térítendő
- Földhő hasznosítási kedvezményes hitelkonstrukció
A támogatási alap összege a három pályázatra 76 milliárd forint.
- A „Megújuló alapú energiatermelés és energiatárolás” című leendő pályázat célja, hogy támogatást nyújtson megújuló energiaforrásokon alapuló energiatermelési megoldások, valamint energiatároló rendszerek kiépítéséhez. A pályázat keretében kizárólag olyan tevékenységek támogathatók, amelyek elősegítik megújuló energiaforrások felhasználását és/vagy energiatároló rendszerek megvalósítását. Kötelező feladat lenne villamosenergia-tároláshoz kapcsolódó fejlesztések megvalósítása. Az opcionális tevékenységek között megtalálhatók a saját felhasználásra szánt megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó beruházások. Ide tartozik például napelemes rendszerek telepítése, szélenergiatermelő megoldások bevezetése, valamint hőszivattyúk kiépítése sekély geotermikus energiát hasznosítva. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek kizárólag a kötelező tevékenységekkel együtt támogathatók a pályázat keretében. Az elnyerhető támogatás összege 65 millió forint és 5 milliárd forint közé eshet, míg a támogatási intenzitás a vállalati mérettől függ majd.
- Az „Energetikai kutatás-fejlesztés – innováció az energiaiparban” tárgykörű pályázatról feltételezhető, hogy érintheti a geotermikus energia hasznosítását.
Ígéret van továbbá egy, a geotermikus beruházások (fúrások) kockázatát csökkentő kockázatkezelő alap létrehozására is.
A pályázatokkal kapcsolatban aggodalomra az ad okot, hogy bár a társadalmi egyeztetésen túljutottakat április közepén kellett volna kihirdetni, e cikk megírásáig azokat még nem tették közzé, továbbá hogy a pályázatok benyújtására mindössze 1 hónap állna rendelkezésre. Nyilván bizonyos mértékig elő lehet készülni a támogatási kérelmekkel, de a pontos, részletes és színvonalas, minden szempontnak megfelelő, szakmailag, jogilag kifogástalan pályázati anyag ilyen rövid idő alatt a teljes kiírási dokumentáció ismerete nélkül nehezen készíthető el.
Sajnos a három földhős pályázati felhívás még a társadalmi egyeztetésig sem jutott el, pedig azok szakmai véleményezése már fél éve lezárult, a szaktárca pedig idén az első negyedévben szerette volna megjelentetni őket. A késedelem oka nem ismert. A pályázatok meghirdetésének lehetősége az illetékes irányító hatóságnál van.