A jövő az energiaközösségeké

Dr Szimon Ildikó 2025-05-21

Svájc Nagykövetsége, a Budapesti Műszaki Egyetem és a  Magyar Geotermális Egyesület 2025. április 25-én közös rendezvényt tartott a Műegyetemen Energiaközösségek – svájci és magyar szemmel címmel. A nagy sikerű eseményt Jean-François Paroz nagykövet nyitotta meg, fő előadói pedig Frédéric James Gentizon, a svájci Innergia Group SA alapító elnök-vezérigazgatója és Hárs József, Bóly város korábbi polgármestere voltak.

A konferencia második részében kerekasztal beszélgetés folyt Dely Krisztina (MGtE) vezetésével, amelynek résztvevői voltak: Dr. Wassen Barbara, az Energiaügyi Minisztérium Klímaügyekért és Klímadiplomáciáért Felelős Utazó Nagykövete, Szita Gábor, a Magyar Geotermális Egyesület elnöke, dr. Szolnoki Pálma, a BME Zéró Karbon Központ főmunkatársa, Kubitsch Róbert, a BKM Nonprifit Zrt. energetikai főmunkatársa és Briglovics Gábor, az Alpiq Hungary Áramtermelési vezetője.

A svájci modell, ami működik is

Frédéric James Gentizon mérnök-közgazdász egy lebilincselően érdekes, az energiát új megközelítésbe helyező előadást tartott a svájci energiaközösségekről. Cégének, az Innergia Csoportnak meggyőződése, hogy a klíma- és energiaválságot csak a jelenlegi energiarendszer átalakításával lehet megoldani. Véleményük szerint az emberiség csak akkor térhet vissza a természeti környezetével való szimbiózishoz, ha a szükséges energiát helyben elérhető megújuló erőforrásokkal állítja elő. A társaság célja energetikai infrastruktúrák újjá- és kiépítésének finanszírozása, megvalósítása, valamint üzemeltetése, lehetővé téve fenntartható közszolgáltatások nyújtását helyi közösségek számára, az energetikai átállás és a karbonsemlegesség elérését célként kitűzve. Ennek érdekében létrehoztak egy, a gazdasági, politikai és tudományos világ elismert szakértőiből álló tanácsadó testületet, valamint kidolgoztak egy modellt, amely azon az újszerű szemléleten alapul, hogy az energia közjó. Nincs kereskedés az energiával, az energia szolgáltatás.

Az Innergia modell lehetővé teszi önkormányzatok és lakosaik számára,hogy önfinanszírozó módon valósítsák meg a helyi energetikai átállást, hogy összefogjanak és helyben termeljék meg a szükséges hő- és villamosenergia-energiát a település területén rendelkezésre álló erőforrásokkal, majd osszák azt el.

A modell négy fő előnnyel jár:

  1. A település területének megújuló erőforrásain (nap, víz, szél, geotermikus) alapuló hő- és villamosenergia-ellátás biztonságossága.
  2. Energia önköltségi áron, amely minden lakos számára elérhető azonos tarifák mellett,
  3. Az energetikai átállás finanszírozása az önkormányzat által a svájci nyugdíjalapok és intézményi befektetők által jegyzett kötvények révén.
  4. A helyi energetikai átállás önfinanszírozása közpénzek vagy adók igénybevétele nélkül.

Az Innergia mind a fejlesztési modell felállításában, mind az energetikai átállás megvalósításában támogatja az önkormányzatokat, amelyek területei többek között:

  • különböző technológiák és infrastruktúrák műszaki integrációja és koordinálása,
  • átfogó kockázatkezelés és átfogó műszaki, gazdasági, jogi irányítás,
  • az összes infrastruktúra magánforrásokból történő teljes finanszírozása közpénzek igénybevétele nélkül.

A kulcsrakész modell a következő lépésekből áll:

  • Kötelezettség nélküli együttműködési egyezmény az érintett felek között
  • Folyamatterv
  • Jogi érvényű megállapodás
  • Cégalapítás
  • Kötvénykibocsátás
  • Projektmegvalósítás

A folyamatterv természetesen számba veszi a meglévő infrastruktúrát és a település területén található megújuló erőforrások lehetőségeit. A terv véglegesítése az önkormányzattal konzultálva egy előtanulmányhoz vezet, amely egy reális pénzügyi tervet és a fenntarthatósági hatás számszerűsítését tartalmazza. Az Innergia szolgáltatásait a projektek költségei tartalmazzák, és önfinanszírozzák. Az önkormányzat soha nem fizet az Innergia szolgáltatásaiért.

Az Innergia megoldása  magában foglalja még az önkormányzat és polgárai által ellenőrzött magán önkormányzati ipari szolgáltató vállalat (SIC SA) létrehozását. Ezek részvényesei:

  • 49%-ban az önkormányzat,
  • 49%-ban a CoopSIC polgári szövetkezeti társaság (Svájcban jellemzően szövetkezeteken keresztül biztosítják az energiaellátást),
  • 2%-kal az Innergia Group SA.

Ez a cég az önköltségi áron megtermelt energiát az önkormányzat minden lakosa között azonos díjakkal osztja el (pl. ugyanaz a hőtarifa a fűtési hálózathoz csatlakozó vagy a fűtési rendszer cseréjével rendelkező ügyfelek számára).

Az infrastruktúra finanszírozását a SIC SA által kibocsátott és az önkormányzat által garantált kötvények biztosítják. A pénzügyi partner Vontobel Bank közműfinanszírozási platformjához való kizárólagos hozzáférésnek köszönhetően a kötvényeket csak svájci nyugdíjalapok és intézményi befektetők jegyzik piaci kamatozással.

Az Innergia modell, legalábbis Svájcban, minden településre alkalmazható, figyelembe véve annak sajátosságait. Lehetővé teszi az önkormányzat és lakói számára, hogy elérjék az energiafüggetlenséget, és ezáltal a szén-dioxid-semlegességet. Az első település, ahol megvalósult, Rossiniére volt, amelyet Treytorrens, Henniez, majd Lussery Villars követett. Jelenleg számos további svájci településsel van folyamatban Innergia együttműködés.

Wassen Barbara, Klímaügyekért és Klímadiplomáciáért Felelős Utazó Nagykövet a kerekasztal beszélgetés során szóba hozta a kormány azon stratégiai célját, hogy 2030-ra minden járásban alakuljanak villamosenergia energiaközösségek. (Jelenleg 10 van országosan.  Járásaink száma 174.) Hozzátette még, hogy idén szeptembertől társasházak számára jogszabályilag is lehetővé válik majd energiaközösségek létrehozása.

Nyitókép: Frédéric James Gentizon előadás közben (Képek forrása: Swisscham Hungary)

Scroll to Top