Napvilágot látott az Európai Tanács véleménytervezete a geotermikus energia támogatásáról, amely tartalmazza a European Geothermal Energy Council (EGEC) tárgyi júniusi felhívásának főbb célkitűzéseit.
A geotermikus ágazat értékláncának több mint 200 érdekelt fele, kormányzati szervek, önkormányzatok, fogyasztók, tudományos körök, kutatók és civil társadalmi szervezetek még júniusban felszólították az Európai Bizottságot, hogy készítsen európai geotermikus energiastratégiát és cselekvési tervet.
A napokban nyilvánossá vált tanácsi véleménytervezetet a magyar elnökség – amelynek szintén egyik célja egy uniós szintű geotermikus akcióterv előmozdítása 2024 év végéig – állította össze, és finomította a Bizottság, valamint a tagállamok észrevételei alapján. Az EGEC a következő időszakban további tárgyalásokat folytat a felekkel, hogy az álláspontjuk szerint kulcsfontosságú elemek, elsősorban a cselekvési felhívások a Bizottság és a tagállamok felé feltétlenül tartalmi elemei maradjanak a végleges véleménynek, amelyet egyhangúsággal fogadna el a Tanács.
Újabb egyeztetésekre több szempontból is szükség van.
Lukasz Kolinski, az Európai Bizottság Energiaügyi Főigazgatóságának megújuló energiaforrásokkal és az energiarendszer-integrációs politikával foglalkozó egységének vezetője negatívan fogadta a magyar elnökség szövegtervezetét. Ő az Európai Parlamentben tartott első eszmecserén is nagyon negatív volt. Úgy tűnik, számára nem elég meggyőzők a geotermikus energiában rejlő előnyök. Nem támogatja sem közös geotermikus akcióterv megalkotását, sem egy iparági szövetség létrehozását, mert az – álláspontja szerint – az ún. „nettó zéró” iparról szóló jogszabállyal nem áll összhangban. Pedig mindkettő lényegi eleme a véleménytervezetnek. Szerinte nem a Bizottság feladata geotermiát népszerűsítő információs kampányok folytatása, vagy a geotermikus energia feltérképezése (metaadatbázis létrehozása). Azt is hangsúlyozta, mintegy visszalőve a labdát a tagállamok térfelére, hogy előbb végre kellene hajtaniuk azokat a dolgokat, amelyekben már sikerült megállapodniuk a tárgykörben, mielőtt új intézkedéseket kérnének.
Néhány kormány visszajelzése sem volt feltétlenül pozitív, hiszen jelentős kötelezettségek (pl. szabályozások észszerűsítése, információmegosztás, finanszírozási rendszer kidolgozása, átláthatóság biztosítása) hárulnának az egyes tagállamokra is a geotermia támogatását illetően. Ezzel együtt az a valószínűbb, hogy megakadályozni senki nem fogja a vélemény megszavazását, de azt előbb mindenki számára elfogadhatóvá kell tenni. Az EGEC ezért mindenkivel külön-külön tárgyalt és folytat megbeszéléseket a jövőben az egyetértés kialakítása érdekében.