EU energiaügyi miniszterek nem hivatalos találkozója Budapesten

Dr Szimon Ildikó 2024.07.25

Július 15-16. között a Várkert Bazárban tartották a magyar EU elnökség keretében az energiaügyi miniszterek nem hivatalos találkozóját, amelyen részt vettek nem uniós országok (Svájc, Norvégia és Izland) képviselői is, valamint az International Energy Agency ügyvezető igazgatója, a European Geothermal Energy Council főtitkára, a European Investment Bank alelnöke is.

A Tanács minden elnöksége szervez nem hivatalos miniszteri találkozókat, amelyeken egy adott témával vagy tanácsi formációval kapcsolatos kezdeményezéseket vitatnak meg. Lantos Csaba energiaügyi miniszter kiemelte, hogy „a magyar elnökség Európa versenyképességének javítására fog összpontosítani. Ennek érdekében kiemelt feladat az energiaszuverenitás és energiabiztonság erősítése, az energiaárak megfizethetőségének biztosítása és az energiapiacok rugalmasságának növelése.”

A megvalósítható kötelezettségvállalások teljesítéséhez nagyszabású beruházásokra lesz szükség, és ezek fellendítéséhez uniós szinten kell biztosítani a rendelkezésre álló forrásokat. Ahol lehetséges, minimalizálni kell a szükségtelen adminisztratív terheket, mivel ezek jelentősen akadályozzák Európát a versenyképességének visszaszerzésében. A rugalmasság növelésével, a hatékonyság javításával és az indokolt fejlesztések finanszírozásával az Európai Unió utat mutathat a tisztább és biztonságosabb energiajövő felé, miközben fenntartja a megfizethetőséget az európai családok és vállalkozások számára.

A miniszterek először a geotermikus energia szerepéről tárgyaltak. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a geotermikus energia kritikus fontosságú alternatív és fenntartható megújuló energiaforrás mind a fűtés, mind a villamosenergia-termelés szempontjából, és számos, még fel nem használt előnnyel jár. A tagállamok képviselői jó néhány olyan területet azonosítottak, ahol az uniós szintű iránymutatás és az összehangolt erőfeszítések segíthetik a beruházások felgyorsítását. Több résztvevő javasolta a geológiai adatok elérhetőségének javítását és a befektetők digitalizált és harmonizált adatbázisokhoz való hozzáférésének megkönnyítését.

A második téma a 2030-ig szóló energiapolitikát végrehajtó számos tagállam előtt álló kihívásokat fedte fel, beleértve a nemzeti energia- és éghajlati tervek felülvizsgálata terén elért előrehaladást. Az egyes országok eltérő ambícióit és programjait természetes adottságnak kell tekinteni, mivel mindegyik más-más origóból indul ki, és ezért eltérő elképzeléseik vannak a dekarbonizáció felé vezető útról. A tagállamoknak lehetőség szerint módosítaniuk kell terveiket, hogy azok sokkal közelebb kerüljenek a valósághoz, ugyanakkor megőrizzék Európa-szerte a versenyképességet és az ellátás biztonságát.

A találkozó külön tematikus blokkjában a résztvevők számba vették az energiaszektor szerepét az új európai versenyképességi megállapodásban. Egyetértettek abban, hogy a gyors ütemű villamosítás minden zéró és alacsony szén-dioxid-kibocsátású megoldás megfontolását szükségessé teszi. Rugalmasságra, a hálózatok, tárolólétesítmények és összeköttetések nagyarányú kiépítésére és beruházásokra van szükség. Sok felszólaló úgy vélte, hogy az európai engedélyezési és finanszírozási kérelmezési eljárások összetettsége és lassúsága olyan akadály, amelyet meg kell szüntetni. Ezért érdemes és hasznos lenne az új Európai Bizottságnak az engedélyezési eljárások egyszerűsítésén és a bürokrácia csökkentésén dolgozni.

A plenáris ülés utolsó szekciója a villamosenergia-hálózattal foglalkozott, folytatva a Spanyolország és Belgium által megkezdett munkát. Az EU villamosenergia-hálózatának átalakítása és a kapcsolódó szabályozási keret elengedhetetlen a fenntartható, biztonságos és ellenálló energiarendszer megvalósításához. Jelentős beruházások szükségesek a hiányzó infrastrukturális összeköttetések kialakításához, az energiaátviteli és elosztó hálózatok korszerűsítéséhez és az új követelményeknek való megfeleléshez. Egy lehetővé tevő szabályozási keret elengedhetetlen a beruházások ösztönzéséhez. Növelni és javítani kell az uniós alapokhoz való hozzáférést, különösen annak érdekében, hogy az energiaárak megfizethetőek maradjanak Európában.

Az esemény előtörténete, hogy a Magyar Természetvédők Szövetsége és a CAN Europe (Európai Éghajlatvédelmi Akcióhálózat) “Advancing the EU Climate & Energy Policy Agenda in the context of the Hungarian EU Council Presidency” címmel európai szakpolitikai konferenciát szervezett június 25-én szintén Budapesten, amely iránymutatást adott az energiaügyi miniszterek találkozójának. A szakmai szervezetek előzetesen felhívták a figyelmet a nemzeti energia- és klímatervek felülvizsgálatára, erősítésére; a fosszilis támogatások mielőbbi kivezetésére; az áramhálózat és a helyi, megújuló alapú hűtés-fűtés energiaátmenet-gyorsító fejlesztésekre; a lakosság és a vállalkozások számára kiszámítható keretek biztosítására; valamint az állampolgárok és más érintettek véleményének meghallgatására a méltányos energiaátmenet megvalósítása céljából.

A rendezvény nyitónapján a résztvevők Tökölre látogattak, ahol megtekintették a Bayer Construct Zrt. fúróberendezését, és megismerkedtek a cég geotermikus fejlesztési elképzeléseivel.

Bővebb információk itt:

https://hungarian-presidency.consilium.europa.eu/en/events/informal-meeting-of-energy-ministers-15-167

https://mtvsz.hu/hirek/2024/07/szakmai-szervezetek-uzenete-az-energia-tanacsulesre

Scroll to Top