”Could crowdfunding make it possible?” címmel tartott előadást Szita Gábor, a Magyar Geotermális Egyesület elnöke az Európa Ponton 2025. április 11-én a GREET GEO – GREET CE közös szervezésű, ”Training on Finance Raising and Crowdfunding” című képzésén.
Az előadás tárgya hazánk egyetlen részben közösségi utófinanszírozásban megvalósítani tervezett, ám meghiúsult geotermikus beruházásának története volt. (A közösségi finanszírozás mibenlétéről bővebben „Közösségi finanszírozás a geotermiában?” című cikkünkben itt olvashat: https://mgte.hu/kozossegi-finanszirozas-a-geotermiaban/)
Jól ismert, hogy Veresegyház egyike az ország olyan településeinek, amely a geotermikus energiában rejlő lehetőségeket a legmesszebbmenőkig kihasználja.
Még 2011-ben eljutottak oda, hogy az akkor fúrt második termelő kútjuk kapacitása jóval meghaladta az előzetesen remélteket, és éppen nem volt több intézmény vagy vállalkozás, amely hasznosítani tudta volna a többlet termálenergiát. Ekkor adódott az ötlet, hogy műszakilag fejlesszenek ki egy olyan rendszert, amely családi házas (társasházas) övezetben is gazdaságossá teszi geotermikus fűtési rendszer kialakítását, a helyi önkormányzat saját erőből és pályázati forrásból finanszírozza meg a beruházást, és dolgozzanak ki egy olyan pénzügyi tervet, amely vonzó a potenciális fogyasztók számára, mégis utólagosan kompenzálni képes a kivitelezői önköltségeket. Ehhez persze adott volt egy „optimális” gazdasági környezet, mivel akkoriban a gázfűtés ára jóval meghaladta a geotermikusét. A lakókat, bár mindenről részletesen tájékoztatták, magáról a geotermikus energiáról nem kellett nagyon győzködni, hisz előzetesen megtapasztalták annak a település fejlődésére gyakorolt pozitív hatását. És nem voltak ellensége a saját zsebüknek sem. Ez utóbbi lett azonban a projekt veszte. Ugyanis a gáz árát a lakosság számára a következő években olyan mértékben csökkentették állami szinten, hogy már nem érte volna meg a beruházás, így az önkormányzat elállt tőle, hiába nyertek pályázati úton vissza nem térítendő 100 millió forintot, az összköltség 36,6%-át.
Az eset tanulságos.
A családi házakat azóta is gázzal fűtik. Rezsicsökkentett áron.
A kérdésre, hogy lehetséges-e közösségi finanszírozás a geotermiában, a válasz valószínűleg igen, amennyiben „az ügy urának” van kezdeményezőkészsége, a gazdasági, politikai és társadalmi feltételek egyaránt megfelelőek, és erős a megvalósítási szándék a felek részéről. Abban az esetben, ha egyik is hibádzik, mint akár napjainkban, az elképzelés eleve hamvába holt.
Kép: Családi házas körzet geotermikus fűtésének kiviteli ütemeterve – a beruházás nem az előkészítésen bukott el