Ruggero Bertani Díj 2025

Dr Szimon Ildikó 2025-03-13

Az Európai Geotermikusenergia Tanács (EGEC) a Ruggero Bertani Európai Geotermikus Innovációs Díjat 2025-ben az EnBW Energie-nek ítélte oda úttörő CASCADE projektjéért, amely a lítium geotermikus sóoldatokból történő kitermelésének innovatív megközelítése.

A díjjal olyan kiemelkedő vállalatokat ismernek el, amelyek kimagasló módon járulnak hozzá az európai geotermikus ipar fejlesztéséhez. A CASCADE projekt áttörést jelent az európai fenntartható lítiumkitermelésben, amely kritikus eleme az energiaátállásnak és a növekvő elektromos járműiparnak a világon. Az eljárási sémák jelenleg aluminium alapú adszorbenseket használnak a lítium termálvízből történő kivonására, de az így létrejövő előtermék továbbra is jelentős mennyiségű szennyeződést tartalmaz. A németországi Bruchsal rendkívül magas lítiumtartalmú termálvizét (150 mg/l) hő- és villamostermelésre kinyerő és felhasználó geotermikus üzemben tesztelt technológia képes az igényekhez illeszkedő kapacitásnövelésre és környezetbarát (sem gázok, sem folyadék nem kerül a környezetbe) megoldást kínál a lítiumgyártáshoz, erősítve Európa pozícióját a globális akkumulátor-ellátási láncban, nem mellesleg nagy tisztaságú lítium-karbonátot eredményez. A Cascade technológia újszerűsége, hogy bevezetnek egy második, titán és mangán alapú adszorbens lítium kivonási lépést a folyamatba. Továbbá oda, ahol a kitermelt 160-180 Celsius fokos termálvíz áthalad egy hőcserélőn, a kutatók behelyeztek egy lítium-ion képernyőt, amely párhuzamosan működik a geotermikus energiából származó hőcserével. A ritka földfém kinyerési technológia így rugalmassá tehető a termálvíz lítium telítettsége függvényében. A másodpercenként 30-70 liter termálvizet biztosító tározóból körülbelül 40 perc alatt gyűlik össze egy Tesla akkumulátorhoz szükséges lítium, vagy két perc alatt egy elektromos kerékpárhoz. A bruchsali geotermikus erőmű évente mintegy 8.000 üzemórában működik, így az előbbiből körülbelül 12.000, az utóbbiból 240.000 akkumulátor előállításához elegendő lítiumot tud kitermelni.

Antics Miklós, az EGEC elnöke úgy fogalmazott: „A CASCADE technológia megváltoztatja a geotermikus és az akkumulátor-iparágat. Az EnBW innovációja bemutatja, hogy a geotermikus erőforrások miként képesek túllépni az energiatermelésen, és fenntartható módon támogatni a kritikus nyersanyagellátást. Ez a díj kiemeli a geotermikus energia szerepét Európa energiafüggetlenségének és éghajlati céljainak megvalósításában.”

Az EnBW Energie CASCADE-projektje innovatívságával, fenntarthatóságával és a lítiumgyártás jövőjét forradalmasító potenciáljával tűnt ki a többi közül.

De mint minden évben, most is nagyon színvonalas volt a verseny. A döntősök a következők voltak:

  • EnBW Energie Baden-Wuerttemberg AG – CASCADE-projekt
  • HALLIBURTON – Truesync PMM: Geotermikus elektromos búvárszivattyú (GeoESP) motor
  • ÍSOR – Izland GeoSurvey – Rugalmas gyorscsatlakozó
  • Mines Paris – PSL Egyetem – ORCHYD-projekt
  • QHeat – Fűtő- és tárolókutak integrálása hulladékégető létesítménybe

Bővebben itt: https://www.egec.org/european-geothermal-innovation-award/

Scroll to Top